Najbolji sastojci za pravljenje sapuna
Za pravljenje sapuna trebaće vam malo vremena, ljubavi i dobri sastojci – ovde pročitajte koje možete umešati za fantastičan miris, negu i lepotu,
Pored manje interesantnih, ali neophodnih sastojaka za sapune kao što su voda i natrijum – hidroksid, sve ostalo je prepušteno vašoj mašti! Saznajte šta sve možete ubaciti u sapun i dati mu lepu boju, miris, teksturu i izgled.
Eterična ulja
Ono što će vašem sapunu na potpuno prirodan način dati predivan miris; sapunom može preovladavati jedan miris koji odaberete, a ako želite jedinstvenu, kompleksnu mešavinu, možete odabrati nekoliko vrsta eteričnih ulja sa različitim mirisima. Slojeve mirisa ćete u jedan spojiti prema ovom odnosu:
- 30% mešavine ulja čine glavne mirisne note;
- 10% mešavine za bazu mirisa mešavine;
- 60% za srednje note, tj „telo” mirisa.
Kada pravite mešavine i dodajete ulja u sapun, vodite računa! Iako ona mogu da budu sasvim prirodna, bez ikakvih dodataka, u prevelikim količinama ulja mogu iziritirati kožu i postići suprotan efekat od nameravanog. Prema opštem pravilu, u sapunu ukupno sme biti najviše 3% mešavine eteričnih ulja, a kako ulja variraju po osobinama, treba detaljno istražiti poželjne doze.
To su jaki mirisni koncentrati i u svakom slučaju vam neće trebati mnogo da date sapunu lep miris i lekovita svojstva.
Ulja i masti za negu kože
Neka ulja dodajemo zbog predivnog mirisa, a neka dodajemo u kozmetiku zbog lekovitih svojstava: čajevac za borbu protiv akni, maslinovo za negu kože i kose, lavandino za umirenje i bolji san.
Dodatak biljnih masti još jedan je način da negujete kožu prirodnim sapunima, ali i poboljšate teksturu i kvalitet sapuna:
- kokosovo ulje: učvršćuje sapun, stvara odličnu penu i dobro čisti;
- kakao buter: štiti i neguje kožu;
- shea buter: odličan za negu, ali teže se homogenizuje sa ostatkom mešavine za sapun.
Pčelinji vosak je takođe dobar za učvršćivanje sapuna, i daje predivan miris; sve ove sastojke koristite u malim, dobro odmerenim količinama.
Sušeno bilje i cveće
Za miris, dekoraciju i blagi piling: prirodni ukrasi poput suvog začinskog i lekovitog bilja i cveća su odličan način da se u svakom sapunu koji napravite nađe i dodir prirode.
Kupanje sapunom sa krupnim komadima ipak može biti nezgodno, tako da usitnite sve što ćete umešati u sapun, a treba ukloniti i oštre grančice i delove listića kako se slučajno ne biste ogrebali i povredili.
Što se cveća tiče, birajte sveže ili suvo, sa mekim i delikatnim laticama – a najpre proverite da li dolazi od otrovne biljke! Jestivo cveće je uvek bezbedna varijanta, poput cikorije, lavande, deteline, mente…
Seme voća
Piling efekat u prirodnim sapunima najčešće se postiže uz pomoć semenki i koštica voća, celih ili mlevenih. Možete koristiti:
- mak;
- smokve;
- grožđe;
- sitno mlevene koštice kajsije.
Telu je dovoljan blagi piling, i zato proverite da li u mešavini ima previše grubih i oštrih delića, i izbacite ih.
Šljokice i boje
Pravo je zadovoljstvo samostalno napraviti prirodan, mirisan i lekovit sapun bez sumnjivih sastojaka, a po želji, možete ga dodatno obojiti i ukrasiti, za sebe ili savršeni poklon za porodicu ili prijatelje!
Sapun se može bojiti raznim dodacima, a dobiti skoro sve boje:
- žuta: kari, kurkuma;
- crna: aktivni ugalj;
- narandžasta: sok šargarepe ili bundeve;
- roze: prah od fino mlevenog, sušenog cveta hibiskusa;
- zelena: prah od sušene koprive;
- bela: kaolin.
Braon, siva, plava i ljubičasta – probajte razne sastojke i eksperimentišite sami, ili kupite gotove boje za sapune ako želite da skratite proces.
Što se tiče šljokica, postoje i one koje su sasvim bezbedne za kozmetičku upotrebu; mogu se kupiti kod nas, a sada postoje i šljokice koje se dobijaju od morske trave.
Pravljenje sapuna je poput alhemije, sa fantastičnim ishodom: sami ste kreirali i dizajnirali prirodan kozmetički proizvod vrhunskog kvaliteta, i napravili nešto lepo i upotrebljivo.
Na našem kursu izrade sapuna naučićete sve tajne preciznog mešanja sastojaka, i zaljubiti se u svoj novi hobi. Ko zna, možda ga jednog dana pretvorite u svoju profesiju!