Pop art umetnost i ljudi koji su je obeležili
Pop art umetnost je naziv za umetnost popularne kulture. Umetnički pokret pop art-a raširio se Ujedinjenim Kraljevstvom i SAD-om tokom druge polovina 1950ih godina. Pokret je predstavljao izazov za tradicionalnu dekorativnu umetnost. U polje slikarstva i umetnosti pop art pravac je doneo puno elemenata iz masovne i popularne kulture, kao što su reklame, stripovi i slični manifesti.
Jedan od glavnih ciljeva popularne umetnosti je iskazivanje ironije umetničkim komentarom, odnosno delom, koje u prvi plan stavlja kič svake umetnosti, kao i banalnost stvari koje nameće popularna kultura, poigravajući se tako sa “visokom umetnošću”. Pop art je svoje ostvarenje pronašao u najrazličitijim umetničkim pravcima, pa tako i u slikarstvu. U nastavku teksta saznajte više o pop art-u i ljudima koji su ga obeležili.
Pop art umetnost – glavne odlike
Pop art je lako prepoznatljiv, što ne čudi s obzirom na vibraciju i jedinstvenost karakteristika ovog umetničkog pravca. Evo kako možete da prepoznate pop art slikarstvo ili neko drugo umetničko ostvarenje:
Prepoznatljivost dizajna
Pop art slike su često upravo slike i ikone iz masovnih medija i popularne kulture. Ovo uključuje sve komercijalne predmete, bilo da je reč o, tada masovno rasprostranjenim, stripovima, znakovima na putu, fotografijama poznatih ličnosti, člancima iz novina ili drugim predmetima iz komercijalnog sveta. Čak su i imena i vizuali brendova korišćeni.
Svetle boje
Pop art se karakteriše jakim, svetlim bojama. Primarne boje koje se najviše koriste u pop art-u su crvena, žuta i plava, koje su se pojavile u najpoznatijim radovima koja su bila deo ovog umetničkog pravca.
Ironija i satira
Humor je jedna od glavnih komponenti pop arta. Umetnici ovog umetničkog pravca koriste popularne subjekte i objekte kako bi izrazili svoj stav o trenutnim dešavanjima, na neki način ismevajući status quo atmosferu u društvu.
Inovativne tehnike
Mnogi pop art umetnici su se angažovali u čitav proces štampanja, koji im je omogućio da reprodukciju dela u ogromnim količinama. Endi Vorhol, o kome ćemo u nastavku napisati više toga, koristio je sitoštampu, tehniku štampanja potiskivanjem boje kroz štamparsku formu izrađenu od svile. Roj Lihtenštajn, za razliku od njega, koristio se litografijom, grafičkom tehnikom ravne štampe sa kamenih ploča.
Pop art umetnici su često uzimali stvari iz drugih sfera mejnstrim kulture i uklapali ih u svoja dela, ili prerađene ili u svom originalnom obliku. Sve ove tehnike vrlo su specifične za pop art slikarstvo, a u drugim umetničkim pravcima se do tada nikada nisu koristile na ovaj način.
Endi Vorhol – otac pop arta
Endi Vorhol je rođen u Pensilvaniji u SAD-u 1928. godine. Zanimljivo je da je već u periodu ranog detinjstva, oboleo od teške bolesti pa je dane provodio slušajući radio, crtajući i sklupljajući sličice filmskih zvezda. Nakon završetka studija komercijalne umetnosti i dizajna, 1949. godine, seli se u Njujork i počinje karijeru kao ilustrator marketinških oglasa i časopisa.
Tokom šezdesetih godina XX veka, Vorhol doživljava vrhunac karijere. Prvu samostalnu izložbu priredio je u Njujorku 1962. godine, a ona je uključivala neke od njegovih kultnih radova kao što su: “100 konzervi supe”, “100 flaša Koka-Kole”, “Merilin Diptih”, kao i mnoge druge.
Vorhol se bavio i filmom, vajanjem, kao i fotografijom, a objavio je i nekoliko knjiga. Od 80-ih godina, upušta se u televizijske projekte. Endi je preminuo 22. februara 1987. godine u Njujorku, u 58. godini života, od iznenadnog infarkta.
Njegova najpoznatija dela obeležila su pop kulturu kakvu danas znamo i postavila standarde u umetnosti. Slikanje Merilin Monro, ali i drugih ikona i poruka tog doba i danas predstavljaju neke od najpopularnijih motiva u umetnosti.
Roj Lihtenštajn – spaja umetnost stripa i pop kulture
Još jedna ikona američke pop kulture je umetnik Roj Lihtenštajn. Poznat po upotrebi osnovnih boja i boldovanim spoljnim iviciama, Lihtenštajnov lični pečat vezuje se za stripove, koje je koristio kao najvažniji izvor u svojim radovima. Kao i Vorholovi, i njegovi radovi su obeležili drugu polovinu XX veka i nastanak pop umetnosti.
U kasnijem periodu stvaranja, Lihtenštajn dodaje i “Ben-Day” tačke kako bi još više istakao stil stripa u svojim pop art umetničkim delima. Sa Lihtenštajnovim neverovatnim talentom, ne čudi što se brzo probija na umetničkoj sceni, izlažući svoje radove u Njujorku, Klivlendu i drugim gradovima SAD-a.
Sem pop art-om, Lihtenštajn-a su zanimale i druge teme, kao što su američki folklor i istorija, kao i mitološki motivi. Ove motive možete videti u njegovim najranijim delima.
Nakon nekog vremena, počeo je da širi dijapazon interesovanja, kao i tehnike slikanja kojima se koristio. Sve ovo radio je istovremeno gradeći predavačku karijeru na Rutgers Univerizezu. Lihtenštajnovi radovi i danas su vrlo popularni i prepoznatljivi.
Pop umetnost svakom umetniku, ili onom ko to želi da postane, može biti sjajna inspiracija, ali i tehnika u kojoj će se oprobati. Na Bahkursevima slikanja i crtanja sigurno ćete uživati u slikarskim čarima, a možete probati i da “iskopirate” nekog od ova dva sjajna umetnika čija su dela obeležila pop umetnost. Sigurni smo da ćete u tome, pri završetku kursa – i uspeti!